Pratik yapabileceğiniz nefis yemek tarifleri, Türkiye'nin en güvenilir, resimli Yemek Tarifleri Sitesi.

Isırgan Otu Kavurması

Isırgan otu Allah'ın bize sunduğu eşsiz sebzelerden yalnız bir tanesi..

0 90

Isırgan otu kavurması, sağlığımıza sayısız fayda sağlayan bitkiler arasında ilk sıralarda yer alan ısırgan, tıp alanında da kullanılmaktadır.

Lezzetçiler için denenmiş sağlıklı ve pratik Isırgan Otu Kavurması tarifi.

Malzemeler:

• 1 bağ ısırgan otu
• 1 orta boy soğan
• 2 adet domates
• 2 kaşık tereyağı
• 2 kaşık zeytinyağı
Isırgan Otu Kavurması Tarifi:

• Isırganları bir eldiven ya da poşet yardımıyla bol suda duru suyu çıkana kadar yıkadıktan sonra, kalın saplarından ayırıp, iri iri doğrayın.
• Tencereye zeytinyağı ve tereyağını alın, ince ince doğradığınız soğanları ilave ederek, soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun.
• Dometeslerin kabuklarını soyup, küp küp doğrayın ve soğana ilave edin. Ara sıra karıştırarak sulanana kadar pişirmeye devam edin.
• Daha sonra doğramış olduğunuz ısırgan otlarını, tuz ve biberini de ilave edip, tencerenin kapağını kapatın. Dibine tutmaması için ara ara karıştırarak yumuşayıncaya kadar pişirin. Sıcak olarak servis yapın.

Isırgan otunun sağlık için faydalarından bazıları şunlardır:

* Mevsimsel alerjiler, polen gibi bir madde vücudu histamin üretmek için tetiklediğinde ortaya çıkar. İnflamasyon, kaşıntı ve kurdeşen gibi alerjilerin karakteristik semptomlarına neden olan histamindir. Isırgan otu mevsimsel alerjiler için popüler bir tedavidir . Bilim adamları ısırganın vücuttaki alerjiye bağlı iltihabı azaltabildiğini öne sürmektedir.

* İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH), erkeklerde prostat bezinin kansersiz olarak büyümesidir. Durum, çoğunlukla idrarda çeşitli sorunlara yol açan bazı semptomlara neden olabilir. Isırgan otu, hormon düzeylerini etkileyerek veya prostattaki hücrelerle etkileşime girerek BPH’li kişilerde prostat büyümesinin yavaşlamasına yardımcı olabilir.

* Isırgan otunun diüretik olması böbrek sağlığı için de önemlidir. Bu özelliği ile mesaneyi enfeksiyon ve ödemden koruyan ısırgan otu, böbreklerde taş-kum oluşumunu önler. Eğer taş ve kum var ise bunların dışarı kolayca atılmasını sağlar.

* Isırgan otu, saç derisini besleyerek saçların daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Isırgan otunun içeriğindeki silis ve kükürt, saçların daha bakımlı, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

* Kemik gelişimi ve sağlığı açısından önemli olan kalsiyumun vücutta kalmasını sağlayan ısırgan otu, osteoporozun başlamasını önleyebilir ya da yavaşlatabilir.

* Isırgan eskiden beri artrit tedavisi için kullanıldığından, çalışmalar, ısırgan otu yaprağı ekstraktının eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.