Pratik yapabileceğiniz nefis yemek tarifleri, Türkiye'nin en güvenilir, resimli Yemek Tarifleri Sitesi.

Yumurtalı Erişte Tarifi

En leziz, en pratik evde yumurtalı erişte

0 86

Malzeme:

-Yumurta

-Tuz

-Su

-Un

Yapılışı: Yumurta, su, un ve bir miktarda tuz ile yan sert bir hamur hazırlanır. Hamurdan küçük parçalar koparılarak bezeler (kunt) yapılır. Bir leğen veya tepsi içerisine dizilir ve üzerine ıslak bir bez serilerek bir süre dinlendirilmesi sağlanır. Bu dinlendirme işlemine hamurun düşmesi denir. Bu şekilde dinlendirilen hamur daha kolay açılır. Daha sonra bu bezeler tek tek açılarak, çok ince olmayan yufkalar elde edilir. Yufkalar temiz örtüler üzerine serilir ve bir süre kuruması sağlanır. Kurumuş olan yufkalar rulo şeklinde sarılarak ince ince kesilir ve temiz örtüler üzerinde 1-2 gün kurutulur.

Malzeme Listesi ve Pişirilmesi

3 Yemek Kaşığı Tereyağ
2 Su Bardağı Erişte
1 Yemek Kaşığı Sıvıyağ
Su
Tuz

Hazırlanışı:

Erişteleri haşlamak için tencereye su dolduruyoruz. Suyu kaynamaya bırakıyoruz.

Su kaynadıktan sonra tuz serpiyoruz. Erişteleri de tencereye alıyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. Eriştelerin çok pişmemesine dikkta ediyoruz. Erişteler kıvamında piştikten sonra suyunu süzdürüyoruz.

Geniş bir tavaya tereyağını ve sıvıyağını alıyoruz. Tereyağı eiriyip, kızdıktan sonra üzerine suyunu süzdürdüğümüz erişteleri ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Hazırladığımız tereyağlı erişteyi servis tabağına alıyoruz. İsteğinize göre eriştenin üzerine ceviz parçaları veya peynir ekleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.